Drewniane zabawki dla dzieci – naturalna i zdrowa alternatywa dla szkodliwych zabawek z tworzyw sztucznych

Drewniane zabawki dla dzieci – naturalna i zdrowa alternatywa dla szkodliwych zabawek z tworzyw sztucznych

Świat zabawek został niemal całkowicie zdominowany przez tworzywa sztuczne, które są tanie w pozyskaniu i niezwykle łatwo wytworzyć z nich wszelkiego rodzaju obiekty. Ta wygoda i niski koszt okupione są jednak nie tylko zdrowiem Matki Natury, ale też przede wszystkim zdrowiem dzieci, które dla rodzica powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego też warto jest przestawić się na drewniane zabawki dla dzieci.

Zabawki z tworzyw sztucznych – kolorowa trucizna i właściwości uczulające

Zabawki z tworzyw sztucznych stanowią lwią część zabawek, a wielu osobom nawet do głowy nie przychodzi, że są one często bardzo szkodliwe. Same tworzywa sztuczne często są czynnikiem alergennymi i potrafią u dzieci wywołać naprawdę silne reakcje, włączając w to różnego rodzaju wysypki, a nawet napady astmy. Są one tym bardziej niebezpieczne, że często wystąpienia tych objawów nie wiąże się z zabawkową kolekcją naszych dzieci.

Pamiętać należy też, że spora część zabawek z tworzyw sztucznych tworzonych jest dziś w Chinach, czyli kraju, w którym nie obowiązują żadne normy i brak jest w nim nadzoru czy kontroli jakości wyrobów. Plastikowe, gumowe i gumopodobne wyroby z tego kraju potrafią być szczególnie toksyczne, wywołując bardzo silne reakcje alergiczne, a czasami zdarzają się wręcz i poparzenia. Zabawki tego typu produkowane w Europie są znacznie bezpieczniejsze, gdyż muszą przestrzegać norm, co nadal jednak nie czyni ich całkowicie zdrowymi i bezpiecznymi.

Drewniane zabawki dla dzieci, czyli powrót do starego i dobrego rozwiązania

Drewno było podstawowym materiałem do wytwarzania zabawek od początków ich dziejów i wielu z nas pamięta rozmaite drewniane zabawki z własnego dzieciństwa. Należały do nich przede wszystkim klocki, ale także różnego rodzaju pojazdy, figurki i inne wyroby. Może nie zachwycają one aż takim bogactwem detali i realizmem, jak zabawki wykonane z tworzyw sztucznych, ale z pewnością są rozwiązaniem zdrowym dla naszych dzieci i dla całej planety. 

Niestety, ze względu na wysoki koszt drewna i znacznie trudniejszy proces produkcji, drewniane zabawki dla dzieci są znacznie droższe niż ich syntetyczne odpowiedniki, jednak są nie tylko bezpieczniejsze dla zdrowia, ale i o wiele bardziej trwałe. Dotyczy to zwłaszcza zabawek drewnianych wyższej jakości, które są poddawane dokładnej impregnacji, co nie tylko wydłuża czas ich użycia, ale też czyni bezpiecznymi mikrobiologicznie. Zabawki z drewna niezaimpregnowanego mają bowiem taką wadę, że wnikają w nie różne drobnoustroje, których już nie da się w żaden sposób pozbyć. Dobrze zaimpregnowane zabawki drewniane są z kolei łatwe do mycia czy innej formy czyszczenia.

Warto jest wiec zorientować się we współczesnej różnorodności i cenach zabawek drewnianych, które na nowo podbijają serca Polaków.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Author Image
Nadia